Parfüm titkok - Tudj meg többet a parfümökről.
Az elsődleges kérdés, hogy ki, milyen parfümöt használjon. Bár az illatok többségét ma már egyes tulajdonságokhoz társítják (érzéki, üde, természetes), mégis nehéz kiválasztani több száz illat közül azt az egyet, amely valóban illik majd viselője karakteréhez.További nehézséget okoz az, hogy már a második illat után képtelenek leszünk megkülönböztetni egyiket a másiktól.
Apró Tippek
- Ahogyan mi magunk változunk, változik ízlésünk is, s az egyes évszakokban más-más illatok hatása nyújt megfelelő hangulatot, emiatt nem érdemes egy-egy illatot túl nagy kiszerelésben megvásárolni. A használat során mindig ügyelni kell a mennyiségre, illetve a parfüm megfelelő tárolására!
- Zuhanyzás után puhább és melegebb a bőr, célszerű ilyenkor használni a parfümöt, ugyanis így illata hosszabb ideig megmarad.
- Ha mi magunk nem is érezzük már az illatot, más még igen, ezért nem szabad túlzásba vinni a parfümhasználatot.
- A testhajlatokban (csukló, könyök- és térdhajlat), illetve a fül mögötti területen melegebb és vékonyabb a bőr, így könnyebben párolog az illat, de a hajra permetezett aroma is roppant csábítóan hathat.
- Napozás előtt nem célszerű parfümöt használni, ugyanis irritálhatja a bőrt, sőt egyes esetekben maradandó nyomokat hagyhat a bőrre égett aroma.
- Az illatanyagot soha nem szabad bedörzsölni a bőrbe, ettől roncsolódnak a molekulák, s az illat nem lesz megfelelő.
- A parfümöknek nem kedvez a nedves légkör, melytől maga az illat, illetve a parfüm minősége is károsodhat, így a fürdőszoba helyett inkább egy hűvös, erős napfénytől védett helyen kell tárolni.
Egyedi sajátosságok
A megfelelő mennyiségű és erősségű illatszer meghatározásánál ne hagyjuk figyelmen kívül azt a biológiai sajátosságot, hogy orrunk gyakran azért nem képes egy idő elteltével észlelni a viselt illatot, mert olyannyira megszokta azt. Ezt szaglószervi kimerültségnek hívják. Ezért mindig puhatolózzunk ismerőseinknél, mielőtt még többet raknánk magunkra, mert lehet, hogy már elég erős az illatunk.Ha nagyobb arányú a testzsír szervezetünkben, akkor az illat is tovább megmarad, és erősebbnek, harsányabbnak tűnik. Az illat azonban hamarabb elillan, ha bőrünk száraz, ha megerőltető testedzés mellett zsírszegény diétát tartunk, vagy ha hideg éghajlati körülmények közé kerülünk. Másfelől, ha bőrünk sötétebb színű és zsírosabb, vagy ha meleg az idő, valószínűleg érdemes kevesebb illatszert használnunk, vagy könnyedebb illatra váltanunk. A harsányabb, érzékibb parfümöket tartsuk meg az esti órákra, amikor már lehűlt az idő, vagy egy romantikus találkára megyünk.
Az évszakok ugyancsak számítnak. Sokan váltanak áthatóbb, nehezebb fűszeres vagy érzékibb keleties illatokra, amikor beköszönt a hideg. A nyári melegben pedig kellemesebbek a könnyedebb, friss hatású virágos, citrusos vagy zöld illatok Eau de Toilette vagy Eau de Cologne töménységben.
MEGJEGYZÉS:
A helyzetet azonban tovább bonyolítja, hogy egyes parfümgyártók újabb elnevezéseket is bevezettek. Ilyen a Parfum de Toilette, mellyel általában ugyanazt a koncentrációt jelölik, mint az EDP esetében, de az sem kizárt, hogy EDP és parfüm közötti töménységet kapunk.
Rétegesség
Mit tegyünk akkor, ha száraz bőrünk, vagy más okok miatt nem marad meg rajtunk sokáig egy illat? Egyesek szeretik több rétegben használni az illatokat. Nem árt, ha akad az adott illatból tusfürdő, testápoló és illatszer egyaránt. Fürdésnél használjuk az illatosított szappant vagy tusfürdőt, utána a még kissé nedves bőrön az illatosított testápolót, végül permetezzük vagy hintsük magunkra az illatszert vagy parfümöt.Az illatszer gyakorlatilag olyan illóolaj keverék, amit tömény, nagy tisztaságú alkoholban oldanak fel. Ebből már következik, hogy az illatszerek töménysége, ereje - azaz olaj-alkohol aránya - nagyban különbözhet.
A parfümolaj aránya
- Parfüm(P) - 15-25%
- Eau de Parfem(EDP) - 8-15%
- Eau de Toilette(EDT) - 4-8%
- Eau de Cologne(EDC) - 2-5%